Robert Kubica mistrzem świata. Tytuł przypieczętował zwycięstwem ...

5 lis 2023

PrzezEurosport

Akt. 04/11/2023, 22:03 GMT+1

Kolejny w karierze, wielki motorowy sukces Roberta Kubicy. Orlen Team WRT z Polakiem w składzie zdobył mistrzostwo serii WEC w kategorii LMP2.

Zespół WRT wjeżdża na metę wyścigu 8h Bahrajn świętując wielkie zwycięstwo

Kubica - Figure 1
Zdjęcia Eurosport

Kubica z wielkiego osiągnięcia cieszył się wspólnie z kolegami z belgijskiego teamu - Louisem Deletrazem i Ruim Andrade. Wszystko rozstrzygnęło się w sobotę podczas ośmiogodzinnego wyścigu w Bahrajnie.

Robert Kubica po wyścigu 8h Bahrajn

Mistrzostwo w mistrzowskim stylu

Na torze Sakhir doszło do ostatniej w sezonie rywalizacji w ramach Długodystansowych Mistrzostw Świata. Ekipa Roberta miała 33 punkty zaliczki nad resztą stawki, więc tylko bardzo kiepski występ (w Bahrajnie zwycięzca zdobywał 39 pkt) mógł pogrążyć jego plany o złocie.

Orlen Team WRT nie planował jednak pozostawiać niczego kwestii przypadku. W Zatoce Perskiej triumfował z 10-sekundową przewagą i mistrzostwo przypieczętował w iście mistrzowskim stylu, trzecim zwycięstwem w sezonie.

Warto nadmienić, że w tej samej kategorii wicemistrzostwo zdobył polski zespół Inter Europol Competition z Jakubem Śmiechowskim w składzie. Na trzecim miejscu w LMP2 uplasowali się Brytyjczycy z United Autosports.

Najważniejsze wydarzenia wyścigu 8h Bahrajn

W 2023 roku rywalizacja w LMP2 była prowadzona po raz ostatni w ramach WEC (World Endurance Championship). Od 2024 kierowcy walczyć będą wyłącznie w kategorii hypercars. Bolidy LMP2 pojadą tylko w 24 Le Mans.

W kategorii hypercars w Bahrajnie triumfował pierwszy team Toyoty, w którym jechali Sebastien Buemi, Brendon Hartley i Ryo Hirakawa. Ta trójka zapewniła sobie tytuł mistrzowski, japoński zespół po raz piąty z rzędu został mistrzem świata.