Świetne widowisko na otwarcie sezonu. Niemcy lepsi w Katowicach

26 maj 2023
Polska - Niemcy Siatkówka

Cele na nowy sezon rozgrywek reprezentacyjnych są trzy - startująca 6 czerwca Liga Narodów, później mistrzostwa Europy i kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Mecz w Katowicach był otwarciem przygotowań. A dla trenera Nikoli Grbicia okazją do przeglądu wojsk, sprawdzenia graczy, którzy prawdobobnie będą tworzyć alternatywy dla największych gwiazd. Inaczej być nie mogło, bo w kadrze nie pojawili się jeszcze gracze Grupy Azoty ZAKSY Kędzieryn-Koźle i Jastrzębskiego Węgla, którzy walczyli w niedawnym finale Ligi Mistrzów. Brakowało też Pawła Zatorskiego czy Bartosza Kwolka.

Wszystko to nie oznaczało, że przeciwko Niemcom nie zaprezentowali się gracze, którzy stanowili już o sile kadry. Od początku na parkiet wybiegli Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Grzegorz Łomacz, czy wracający do wielkiej formy Artur Szalpuk, mistrz świata z 2018 roku. Wspierał ich młody przyjmujący Mikołaj Sawicki i leworęczny atakujący Bartłomiej Bołądź. Na libero zaprezentował się Kamil Szymura.

Siatkówka

Drugi mecz i drugie zwycięstwo. Polki ponownie wyraźnie lepsze od Francuzek

11 GODZIN TEMU

Bołądź grał bardzo dobrze przez cały mecz

Pod kontrolą Niemców

Od pierwszych piłek czwartkowego starcia to prowadzeni przez Michała Winiarskiego Niemcy mieli inicjatywę. Od stanu 5:5 wygrali trzy kolejne akcje i w pełni przejęli kontrolę nad partią. Po polskiej stronie zawodziło szczególnie przyjęcie, co w konsekwencji utrudniało też rozegranie i sam atak. Trzy-czteropunktowa strata utrzymywała się aż do końcówej fazy seta. Wtedy na podwójnej zmianie pojawili się Marcin Komenda i Dawid Dulski. I coś drgnęło. 21-letni atakujący nie ugiął się pod presją i jego skuteczność pozwoliła jeszcze myśleć o pogoni. Ta ostatecznie się nie udała. To Niemcy wygrali pierwszą partię 25:21.

Szalona pogoń i punkt zwrotny

Przed drugą partią Grbić zamienił na rozegraniu Łomacza na Komendę. Chciał coś zmienić w grze Polaków, ale początkowo nie przyniosło to efektu. Ekipa Winiarskiego znów uciekła na trzy punkty w pierwszej fazie seta (7:10). Tym razem Biało-Czerwoni przebudzili się jednak w porę i po asie serwisowym Sawickiego był remis (11:11). Katowicki Spodek uwierzył w odwrócenie losów seta, ale wtedy dwa razy z rzędu pomylił się Bołądź i Niemcy znów mieli komfort.

Przy stanie 21:24 wydawało się, że ratunku już nie ma. Ale wtedy zaczęły dziać się siatkarskie cuda. W ataku samego siebie przechodził Szalpuk, a na zagrywce popłoch siał Karol Butryn. W efekcie Polacy wygrali pięć kolejnych akcji i całą partię.

Polska - Niemcy w siatkówce mężczyzn

Jak się okazało, heroiczna walka w końcówce drugiego seta okazała się kluczowa dla losów całego meczu. Po krótkiej przerwie Polacy wrócili na parkiet nakręceni. W tym meczu zmieniło się wszystko, bo Biało-Czerwoni wygrywali niemal dłuższe i trudniejsze akcje. Wreszcie funkcjonował system blok-obrona, a w ataku świetnie spisywali się Szalpuk i Bołądź. Niemcy byli bezradni. Trzeci set skończył się wynikiem 25:19.

Zryw Niemców

Wydawało się, że ekipa Winiarskiego nie będzie miała już ochoty na dalszą walkę, że mecz zamknie się w czterech setach. Nic bardziej mylnego. Czwarta partia była niemal kopią pierwszej. Rywale uciekli na 10:7 i nie dali się już dogonić. Wygrali bardzo pewnie 25:17.

W tie-breaku walka była początkowo wyrównana, ale widać było, że Niemcy czują się lepiej. Byli bardzo dobrze zorganizowani. Trudno było zatrzymać na co dzień grającego w Projekcie Warszawa Linusa Webera. Trener Grbić irytował się coraz mocniej, a kolejne przerwy na żądanie nie pomagały. Po kolejnym bloku Webera było już 13:9 dla rywali. Wprawdzie Polacy zdobuli trzy punkty z rzędu, ale więcej już nie dali rady. Przegrali 13:15 i całe spotkanie 2:3.