Madryt. Najtrudniejsza przeprawa Sabalenki, Collins z kolejnym ...

16 dni temu
Sabalenka

Aryna Sabalenka jako ostatnia z tenisistek zameldowała się w czwartej rundzie Mutua Madrid Open 2024. O awans do 1/4 finału powalczy również Jelena Rybakina.

Cztery najwyżej rozstawione tenisistki w tegorocznej edycji madryckiego tysięcznika zameldowały się w 1/8 finału. Najcięższą przeprawę w meczu trzeciej rundy miała wiceliderka rankingu, Aryna Sabalenka na której drodze w niedzielny wieczór stanęła występująca dzięki „dzikiej karcie” Amerykanka Robin Montgomery.

Początek spotkania nie zapowiadała długiego pojedynku. Dwukrotna mistrzyni wielkoszlemowa wygrała premierową partię 6:1. W drugiej odsłonie tenisistka zza Oceanu powróciła do gry. Żadnej z zawodniczek nie udało się przełamać serwisu rywalki, chociaż dwie szanse w siódmym gemie miała turniejowa „dwójka”. Tym samym losy tej części pojedynku rozstrzygnął tie-break. W nim Montgomery wyszła na 6-3. Co prawda Sabalenka zbliżyła się na jeden punkt, ale ostatecznie to amerykańska nastolatka przechyliła szalę zwycięstwa na swą stronę i doprowadziła do decydującej odsłony.

Wygranie drugiego seta wyraźnie „rozstroiło” Montgomery, która już na początku ostatniego seta pozwoliła Sabalence na przełamanie. Co prawda Amerykanka odrobiła stratę, ale drugi przegrany gem serwisowy, przy stanie 5:4 dla wiceliderki rankingu WTA, był tym ostatnim i decydującym o losach meczu.

Kolejną rywalką obrończyni tytułu będzie Danielle Collins. Amerykanka po wygraniu rywalizacji w Miami oraz Charleston, nie zatrzymuje się również na europejskich kortach. Rozstawiona z numerem „13” tenisistka co prawda przegrała seta otwarcia z Jaqueline Crisitan. Jednak dwie kolejne odsłony już zapisała na swe konto i wygrała piętnaste spotkanie z rzędu.

Bardzo dobrze w tym roku w Madrycie radzi sobie również zeszłoroczne objawienie imprezy w „Caja Magica”. Przed rokiem grająca z „dziką kartą” Mirra Andriejewa dotarła do czwartej rundy. W tej musiała uznać wyższość późniejszej triumfatorki – Aryny Sabalenki. Z broniącą tytułu zawodniczką 17-latka w tym roku może się spotkać w 1/2 finału. Tymczasem w meczu trzeciej rundy tenisistka z Krasnojarska skrzyżowała rakietę z Marketą Vonrousovą. I odniosła zwycięstwo w dwóch setach, w drugiej odsłonie oddając Czeszce jedynie gema.

Formę z imprezy w Stuttgarcie utrzymuje w Madrycie Jelena Rybakina. Mistrzyni turnieju WTA 500 za naszą zachodnią granicą w meczu o czwartą rundę okazała się lepsza od Mayar Sheriff.