Puchar Niemiec. Bayer Leverkusen w finale. Efektowne zwycięstwo ...

4 kwi 2024

TwitterFacebookWykopE-mail

Bayer Leverkusen zagra w finale Pucharu Niemiec. Foto: PAP/EPA/RONALD WITTEKBayer Leverkusen rozbił na własnym stadionie Fortunę Duesseldorf 4:0 i zagra w finale Pucharu Niemiec. Tam jego rywalami będą piłkarze FC Kaiserslautern, którzy we wtorek w półfinale ograli FC Saarsbrucken.

Pewnie zmierzający po tytuł mistrza Niemiec Bayer był murowanym faworytem półfinałowego starcia. Fortuna w miniony weekend pokonała jednak pierwszego finalistę DFB Pokal, czyli FC Kaiserslautern aż 3:1.

Bayer Leverkusen - Figure 1
Zdjęcia PolskieRadio24.pl

Przewaga podopiecznych Xabiego Alonso zarysowała się od pierwszego gwizdka, jednak to ekipa z Duesseldorfu oddała celny strzał w szóstej minucie. Uderzenie Sulimana Mustaphy było jednak zdecydowanie za lekkie, by zaskoczyć Mateja Kovara. Minutę później do głosu doszli "Aptekarze" i otworzyli wynik meczu. Piłka trafiła do Jeremy'ego Frimponga, który długo się nie zastanawiał i huknął z ostrego kąta pod poprzeczkę, nie dając szans Florianowi Kastenmeierowi.

W 20. minucie Bayer wyprowadził błyskawiczy kontratak, który płaskim strzałem z dystansu wykończył Amine Adli, podwyższając na 2:0. Kwadrans później było już 3:0 - niecelne podanie golkipera Fortuny przejął Robert Andrich, który odegrał do Adliego, a ten z "klepki" podał do Floriana Wirtza. Mlody Niemiec bez trudu trafił do siatki, po raz pierwszy w karierze notując dublet.

Drugie 45 minut w niezłym stylu rozpoczęli goście, którzy mieli okazję na gola. W 54. minucie po składnej akcji ze skraju pola karnego uderzał Christos Tzolis, ale strzał Greka zmierzał wprost w środek bramki, a Kovar nie miał z nim najmniejszych problemów.

Po chwili na czwartego gola szansę miał Patrik Schick, ale jego strzał głową trafił w słupek. Powtórki wykazały, że piłka odbiła się od ręki Matthiasa Zimmermanna, dlatego sędzia wskazał na "wapno". Do piłki podszedł Wirtz i pewnie zamienił rzut karny na bramkę.

Finał Pucharu Niemiec odbędzie się 25 maja na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Dla Bayeru będzie to piąty finał. "Aptekarze" sięgnęli po to trofeum tylko raz - w sezonie 1992/93. Kaiserslautern grało o tytuł siedem razy, dwukrotnie z powodzeniem.

Podopieczni Xabiego Alonso są również bliscy mistrzostwa Niemiec. Na siedem kolejek przed końcem sezonu prowadzą w tabeli Bundesligi z przewagą aż 13 punktów nad drugim Bayernem Monachium.

Piłkarze Bayeru w tym sezonie są niepokonani. Ostatnią porażkę w oficjalnym meczu ponieśli 27 maja 2023 roku z VfL Bochum (0:3) na zakończenie Bundesligi w zeszłym sezonie. Zespół trenera Alonso wyrównał osiągnięcie Realu Madryt i Interu Mediolan, które były niepokonane przez 40 meczów z rzędu. W XXI wieku dłuższą serią mogą poszczycić się jedynie Celtic Glasgow, który nie przegrał 42 razy na przełomie lat 2016/17 oraz Juventus Turyn, który był niepokonany przez 43 kolejne mecze od maja 2011 do maja 2012 roku.